Ritka égi tüneményt láthatunk szombat éjszaka
Kora estétől már érdemes kémlelni az eget, akár szabad szemmel is jól látható lesz a Szaturnusz és a Hold közeledése egymáshoz.
A demokraták elnökjelöltje hangos szószólója annak, hogy Amerika űrhajósokat küldjön a Holdra, és ott holdbázist építsenek.
Nyitókép: MTI/EPA/D. Ross Cameron
A Politico arról ír, hogy a demokraták jelöltje, Kamala Harris úgy tűnik, megcélozza az „űrrajongók” táborát. A Nemzeti Űrtanács elnökeként Harris ugyanis
szószólója annak, hogy az amerikaiak űrhajósokat küldjenek a Holdra, és ott holdbázist építsenek.
A lap ez alapján kijelentette, hogy legalább van, amiben a két elnökjelölt egyezik: mindketten eltökéltek abban, hogy Amerika ismét a Holdra lépjen, és bázist is létrehozzon ott. Ez pedig a Kínával folytatott új űrversenynek tekinthető. Megjegyezték, hogy ami az űrkutatás területét illeti, a Biden-kormányzat politikája nagyrészt Trump örökségének folytatása.
A Politico ismertette azt is, hogy Biden alelnöke aktív és részletekbe menő szószólója annak, hogy az Artemis-program keretében visszatérjenek a Holdra. Ez a kezdeményezés Trump alatt indult el, és azóta is folytatódik, és a holdraszállás 2026 után, a következő elnöki cikluson belül valószínűsíthető.
Az átfogó amerikai űrstratégia részeként a NASA arra összpontosít, hogy más nemzeteket is meggyőzzön, hogy írják alá az Artemis-egyezményt – az Amerika által a Hold és a világűr kutatására és kiaknázására előnyben részesített szabályokat –, amelyre Kína holdbázis építésére irányuló projektjének ellensúlyaként tekintenek.
Több ország, köztük Oroszország, Pakisztán és Venezuela már aláírta Peking tervét.
Harris eközben élen járt abban, hogy segítsen meggyőzni sokakat, hogy csatlakozzanak az Artemis-koalícióhoz – derült ki az összeállításból.